Bogen der vil ændre dit syn på læse- og indlæringsproblemer
Omtaler -- tilføjes efterhånden som de kommer eller opdages
| April 2011: | Folkeskolen:
Anmeldelse: "Nu kan vi hjælpe Gummi-Tarzan med at læse" af:
Anne Katrine Rask En meget informativ artikel, hvor anmelderen virkelig har gjort sit hjemmearbejde og fuldt ud forstået, hvad Irlen Metoden går ud på. |
| Marts 2011: | DOF NYT (side 22):
Anmeldelse: Læsning med farver (pdf) af Jørgen Jespersen,
Forstander for IA Sprog Åben og positiv indstilling om at komme de elever til hjælp, der udviser tegn på Irlen Syndrom. |
| Marts 2011: | Videnscenter for Handicap og Socialpsykiatri i Servicestyrelsen
(tidligere Videnscenter for Ordblindhed) Nyhedsbrevet "Nyt om ordblindhed": "Farverige ideer om læsevanskeligheder" af Martin Hauerberg Olsen, Faglig konsulent i ViHS En næsten eksemplarisk introduktion til Irlen Metoden efterfulgt af en eksemplarisk misinformation. Måske skrevet af to personer? Den kritiske del viser, at konsulenten ikke har forstået Irlen Metoden. Enten har han ikke læst hele bogen, eller også har han læst den som fanden læser biblen. Irlen Metoden gør det muligt for en særlig del af befolkningen at opnå klar visuel perception og/eller at reducere diverse former for fysisk ubehag, som nogle personer oplever under læsning. Det er IKKE en undervisningsmetode, der skal lære nogen at læse. Derfor giver det ingen mening at fremhæve de go'e gamle afprøvede undervisningsmetoder frem for Irlen Metoden. Det er IKKE et enten-eller – det er snarere et både-og. At kunne se og opfatte en tekstside korrekt, sådan som de fleste mennesker gør, er et ret godt udgangspunkt, når man skal lære at læse. Hvis man oplever bogstaverne på en tekstside som en myretyre tilsat et festfyrværkeri af farver er man meget ringe stillet. Så bliver der langt mellem fremskridtene, man kommer bagud, man får problemer. Konsulenten bedes læse bogen igen og skrive en ny artikel uden misinformation og gerne uden fejlcitering af forfatteren (Irlen, 2010 s. 114). Forlæggeren (Bjarne Juul) er i øvrigt heller ikke oversætter af bogen (som hævdet). Bogen er oversat af Svend Ranild, og det har han gjort særdeles godt. Den bragte artikel bringer os ikke videre – hverken personer med perceptionsvanskeligheder, undervisere, forældre eller andre – uanset hvor mange mavesure kritikere, der citeres. En side med links til research findes her: http://irlen.com/index.php?s=research |
| Februar 2011: | Kaare p Johannesen har skrevet en indsigtsfuld anmeldelse:
Ondt i synet
(pdf) Kaare p har bl.a. skrevet bøgerne "Kurér ordblindhed!" (Bog & CD), "Ordblinde børn" og "Håndbog for forældre hvis børn klarer sig dårligt i skolen". Han har arbejdet med ordblindhed og ordblinde i 35 år og er en af personerne bag Ordblinde Oplysningen (kontaktinformation i anmeldelsen). |
| Februar 2011: | Frederiksborg Amts Avis (5/2 sektion Hillerød s.12): "Farve kan
stoppe bogstavdans" af Steffen Slot Journalisten har gjort et fint arbejde med at informere læserne om et problem og en mulig løsning. |
| Januar 2011: | Nationalt Videncenter for Læsning (Aktuelt: Nye bøger og materialer) |
| December 2010: | Svend Erik Schmidt skrev en kort omtale på: læringsstils-gruppe på Facebook |
Om Irlen Syndrom
Irlen Syndrom indgår i mange tilfælde af læse- og indlæringsvanskeligheder som den ukendte komponent, der effektivt blokerer for fremskridt ‒ så ukendt faktisk, at problemet indtil nu ikke har haft et dansk navn og ikke tidligere har været beskrevet i nogen danske lærebøger og leksika.
Hvad er Irlen Syndrom (IS)
Irlen Syndrom er en perceptuel dysfunktion, der bevirker, at hjernen ikke kan bearbejde det visuelle input korrekt. IS skyldes ikke en defekt ved synet men en følsomhed over for fuldspektret lys, især ved visse belysningsforhold, hvorved hjernen modtager en for voldsom sansepåvirkning og udsættes for visuelt stress.
En person, som har Irlen Syndrom, kan opleve én eller flere af følgende faktorer eller dem alle:
- Lysfølsomhed
- Følsomhed over for høj kontrast
- Forvrængninger (visuelle forstyrrelser, fx forvrænget tekst)
- Begrænset genkendelsesfelt
- Dårlig koncentration
Personer med IS kan opleve mange varianter af perceptionsforvrængninger (fx spejlvendte bogstaver) og fysisk ubehag i varierende styrkegrader.
IS afsløres ikke via standardiserede prøver eller undersøgelser hos læge, synsspecialister, sundhedsplejerske og psykolog – kun ved en egentlig screening for Irlen Syndrom. Mange skoler er så småt begyndt at teste for IS men der er lang vej igen.
Det anslås, at Irlen Syndrom er til stede i varierende styrke hos følgende befolkningsgrupper:
- Ca. 65 % af ordblinde
- Ca. 46 % af personer med læse- og indlæringsvanskeligheder
- Ca. 12 % af befolkningen som helhed (i mild grad)
- Selv dygtige læsere kan opleve Irlen Syndrom, så læsning kræver større energi, flere pauser, flere genlæsninger ...
For nogle mennesker kan Irlen Syndrom være mere end blot et læseproblem. Det kan påvirke boglig succes, idrætspræstationer, køreevne, musikudøvelse, koordination og selvopfattelse.
Irlen Metoden:
To løsningsmetoder
Da Irlen Syndrom hænger sammen med følsomhed over for visse farver i lyset, kan den eller de problematiske farver filtreres fra ved at anvende:
- Farvede læsefolier (plasticark til at lægge over teksten under læsning)
- Individuelt farvede filterlinser (som brilleglas eller kontaktlinser)
Herved kan hjernens funktionsevne afbalanceres, så visuelle forstyrrelser og ubehag reduceres eller elimineres.
Irlen Metoden er et af de mest bemærkelsesværdige bidrag til undervisningssystemet i vores tid og underbygget af mere end 10 års forskning.
|
Bestillingsformular
Bestiller du som privatperson, bedes du indbetale forud (se rød kasse
nedenfor).
|


